Cum se va deconta avansul după modificări?

Taxă De Serviciu

Urmează schimbări care fac mai ușor să conduci o afacere. Una dintre astfel de modificări este decontarea avansului pentru livrarea viitoare a bunurilor sau prestarea unui serviciu. Legiuitorul a anunțat că momentul recunoașterii veniturilor pentru taxa pe valoarea adăugată și impozitul pe venit la primirea plăților în avans se va face egal. Acest lucru se aplică atunci când contribuabilii înregistrează vânzarea la casa de marcat. Schimbarea menționată va aduce beneficii antreprenorilor?

Decontarea avansului și a obligației fiscale

În prezent, primirea unui avans pentru livrarea viitoare a bunurilor sau prestarea unui serviciu, întreprinzătorul este obligat să facă dovada numai în sensul impozitului pe bunuri și servicii, în decontarea aferentă perioadei în care banii au fost plătiți de către cumpărătorul. Această regulă rezultă din art. 19a alin. 8 din Legea TVA.

În cazul impozitului pe venit, decontarea avansului este diferită. După cum rezultă din prevederile Legii impozitului pe venitul persoanelor fizice, venitul din activitate reprezintă sumele datorate, chiar dacă acestea nu au fost primite. La trecerea acestui principiu la decontarea avansului, trebuie subliniat că banii încasați nu constituie creanță în acest caz, deoarece livrarea sau prestarea încă nu a fost efectuată. Aceasta înseamnă că plata în avans nu constituie venit din exploatare.

Astfel de venituri vor apărea numai în momentul efectuării livrării sau prestării serviciului, dar nu mai târziu de data facturii sau plății sumei datorate de către cumpărător.

Important este că această regulă se aplică și antreprenorilor care înregistrează vânzările la casa de marcat. Prin urmare, după încheierea perioadei de facturare, aceștia sunt obligați să ajusteze veniturile pentru avansurile primite, pentru care contractul urmează să fie executat în perioade ulterioare.

O astfel de soluție este foarte incomod, provoacă multe obligații suplimentare (cum ar fi păstrarea unor evidențe suplimentare) și poate duce la numeroase erori de contabilitate. De aceea, legiuitorul a decis să introducă modificări în decontarea avansului la casa de marcat.

Decontarea avansului - un nou moment de generare a veniturilor în PIT

Există o ipoteză în proiectul de lege privind facilitarea activității de afaceri care simplifică decontările fiscale dacă plățile în avans primite de întreprinzători sunt înregistrate la casa de marcat. O astfel de situație apare adesea, de exemplu, în cazul prestării de servicii de construcție, renovare sau fotografie.

Pentru a facilita decontarea avansurilor la casierie, legiuitorul plănuiește alinierea momentului obligației fiscale în IPO și TVA. Din momentul intrării în vigoare a modificărilor discutate, arătarea plății anticipate primite va echivala cu obținerea de venituri atât pentru impozitul pe venit, cât și pentru taxa pe valoarea adăugată.

 

Important!

Trebuie menționat că principiul decontării avansului descris mai sus nu se va aplica tuturor contribuabililor. Antreprenorii care decid să arate plăți în avans în același timp atât pentru impozitul pe venit, cât și pentru TVA vor fi obligați să notifice fiscului despre acest fapt până la data de 20 ianuarie a anului fiscal.

 

Proiectul de lege mai sus menționat privind facilitarea activității întreprinderilor a fost adoptat de Consiliul de Miniștri la 10 iunie 2014.