JPK_V7 într-o companie de construcții - registru de TVA nou!

Taxă De Serviciu

Companiile de construcții sunt una dintre industriile cu cea mai rapidă creștere din economia noastră. În industria construcțiilor operează atât entități mari, cât și mici. De obicei cele mari, în afară de construcția de clădiri, le vând și. Pe de altă parte, cei mai mici acționează de obicei ca subcontractanți sau execută lucrări minore de renovare și construcție pentru persoane fizice. În legătură cu Regulamentul Ministrului Finanțelor, Investițiilor și Dezvoltării din 15 octombrie 2019 privind sfera detaliată a datelor cuprinse în declarațiile fiscale și evidențele din domeniul impozitului pe bunuri și servicii, industria sus-menționată se confruntă și cu majore schimbări. Ce modificări introduce JPK_V7 într-o companie de construcții? Verifica!

JPK_V7 într-o companie de construcții - înregistrări cu cod GTU

De la început, trebuie amintit că atunci când bunurile sau serviciile aparțin uneia dintre aceste treisprezece grupuri, contribuabilul care desfășoară activitate de construcții va fi obligat să le marcheze cu codul GTU corespunzător în JPK_V7M sau JPK_V7K.

Exemplul 1.

O companie de construcții construiește blocuri în numele dezvoltatorului. În octombrie, a început construirea unui complex de locuințe mare în Kalisz. Serviciile vândute ar trebui să fie marcate cu codul GTU în evidențe? 

Legiuitorul a enumerat trei tipuri de servicii în regulamentul GTU:

  • prestare de servicii pentru transferul certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră;
  • Furnizare de servicii necorporale;
  • furnizarea de servicii de transport si management al depozitelor.

Astfel, serviciile de construcții efectuate pentru dezvoltator nu trebuie marcate cu codul GTU, nefiind incluse în catalogul de servicii menționat mai sus.

Exemplul 2.

O firmă de construcții construiește o proprietate de case decomandate. Va vinde case terminate după ce va fi finalizată. Trebuie să marcheze facturile de vânzări cu codul GTU în evidențe?

În acest caz, obiectul serviciului nu este un serviciu de construcții pentru vânzarea de case (livrare de mărfuri). La rubrica GTU 10 se află livrarea de clădiri și structuri. Astfel, vânzarea de case de către o firmă de construcții este marcată cu codul GTU. În acest caz, mărfurile sunt livrate, nu serviciul.

Exemplul 3.

O firmă de construcții construiește o hală pe care intenționează să o vândă. În acest caz, trebuie să marcheze facturile de vânzări cu codul GTU în evidențele ținute?

Da, pentru ca si in acest caz imobilul se vinde. Prin urmare, factura de vânzare trebuie să fie marcată cu codul GTU 10.

MPP și noul JPK_VAT într-o companie de construcții

De la început, trebuie amintit că majoritatea companiilor care desfășoară activități de construcții de la 1 noiembrie 2019 utilizează SPM-ul obligatoriu. Această obligație se aplică numai tranzacțiilor care îndeplinesc criteriile art. 108a alin. 1a din Legea TVA. Prin urmare, companiile de construcții din noul JPK_VAT vor fi obligate să marcheze aceste tranzacții. Legiuitorul obligat sa marcheze tranzactiile sus-mentionate in evidenta tinuta la SPM. Important, marcarea de mai sus se aplică atât entităților care vând și cumpără servicii sau produse care fac obiectul SPM obligatoriu.

Exemplul 4.

O firmă de construcții din Kalisz a efectuat un serviciu de renovare. A constat in realizarea unei instalatii electrice. Valoarea totală a facturii depășește 30.000 PLN brut. Într-o astfel de situație, ar trebui să fie marcată cu SPM în noul registru JPK_VAT?

Da, contribuabilul în acest caz trebuie să marcheze factura ca SPP în noul registru JPK_VAT. Important este că serviciul de mai sus este supus SPP-ului obligatoriu.

JPK_V7 într-o companie de construcții și casa de marcat

Într-o firmă de construcții casa de marcat nu este obligatorie. Totuși, ținând cont de valoarea scutirii de la casele de marcat (în prezent 20.000 PLN pe an), mulți antreprenori trebuie să o aplice. Conform noului JPK_VAT, rapoartele lunare de la casa de marcat ar trebui marcate cu simbolul „RO”.

Exemplul 5.

O firma de constructii a efectuat o renovare in apartamentul unei persoane fizice care nu desfasoara activitate comerciala. Serviciul de mai sus a fost înregistrat la casa de marcat și inclus în raportul lunar. Cum ar trebui contribuabilul să marcheze raportul fiscal de mai sus în noul JPK_VAT?

În acest caz, după cum se arată mai sus, raportul lunar trebuie marcat cu „RO”.

Începeți o perioadă de probă gratuită de 30 de zile, fără obligații!

Facturi pentru chitanțe la o firmă de construcții

Contribuabilii care sunt persoane fizice care nu desfășoară activitate de afaceri, solicită adesea facturi pentru bonuri fiscale emise anterior. Cele de mai sus se datorează posibilității de a profita de relieful de termomodernizare.

Exemplul 6.

O firmă de construcții a realizat o instalație fotovoltaică pe o clădire de locuințe a unei persoane fizice. O persoana fizica, dupa ce a primit o chitanta, a solicitat factura pentru ca vrea sa profite de reducerea de termomodernizare. Va trebui să fie marcată în mod special factura de mai sus în înregistrările JPK_VAT?

În acest caz, contribuabilul trebuie să marcheze factura emisă persoanei fizice în evidențele JPK_VAT ca FP.

În concluzie, într-o firmă de construcții, atunci când un contribuabil livrează clădiri, structuri sau teren, acesta trebuie să folosească codul GTU 10. Serviciile de construcții prestate nu sunt supuse marcajelor GTU.

În cazul ținerii evidenței de către firmele de construcții care folosesc case de marcat, rapoartele fiscale lunare ar trebui să fie marcate ca RO în noul JPK_VAT.

În cazul unei facturi emise pentru o chitanță pentru o persoană fizică, FP ar trebui să fie marcat în evidențele JPK_VAT păstrate.

În plus, companiile de construcții sunt obligate să marcheze anumite facturi ca SPM în evidențele JPK_VAT păstrate.

Bază legală

§ 10 pct. 3, § 4 pct. 13, § 5 pct. 1, 3 din Regulamentul ministrului finanțelor, investițiilor și dezvoltării din 15 octombrie 2019 privind sfera detaliată a datelor cuprinse în declarațiile și evidențele fiscale din domeniul fiscal asupra bunurilor si serviciilor.