Cartea de venituri și cheltuieli - cine ar trebui să o păstreze?

Website

Oamenii care încep o afacere în Polonia primesc din ce în ce mai multe stimulente. Stimulentele de mai sus sunt menite să ajute persoanele care decid să înceapă propria afacere. Înființarea unei afaceri este legată în primul rând de alegerea formei de impozitare cu impozit pe venit. Alegerea de mai sus selectează indirect și forma de contabilitate într-o afacere nouă. Este registrul de venituri și cheltuieli o formă obligatorie de evidență fiscală? Citiți mai departe și aflați mai multe!

Ce este o activitate economică în sensul Legii privind impozitul pe venit

Definiția activității juridice de afaceri este cuprinsă în art. 5a pct. 6 din Legea din 26 iulie 1991 privind impozitul pe venitul persoanelor fizice (adică Jurnalul de legi din 2018, articolul 200, cu modificările ulterioare), denumită în continuare Legea PIT. În temeiul acestei prevederi, ori de câte ori Legea se referă la activitate economică sau activitate economică neagricolă, înseamnă o activitate lucrativă:

  • producție, construcții, comerț, servicii;
  • constând în căutarea, identificarea și extragerea mineralelor din zăcăminte;
  • constând în folosirea lucrurilor și a activelor necorporale;
  • desfășurată în nume propriu, indiferent de rezultatul său, în mod organizat și continuu, din care veniturile obținute nu sunt incluse în alte venituri din sursele enumerate la art. 10 sec. 1 punctele 1, 2 și 4-9.

Forme de impozitare cu impozit pe venit în Polonia

Atunci când decidem să conducem o anumită afacere, trebuie să alegem forma de impozitare PIT. Această alegere este foarte importantă deoarece afectează nu numai valoarea impozitului viitor, ci și tipul și sfera evidențelor contabile ținute. Forma de bază de impozitare a veniturilor din afaceri este impozitarea pe principii generale folosind grila fiscală.

De asemenea, contribuabilul poate alege să fie impozitat la o cotă uniformă de 19%, adică un impozit unic. De asemenea, putem alege să impozităm una dintre formele de impozitare forfetară:

  • suma forfetară a veniturilor înregistrate,

  • card fiscal.

În funcție de forma de impozitare, contribuabilul trebuie să țină evidențe contabile și fiscale adecvate.

Registrul fiscal de venituri și cheltuieli - cine este obligat să îl țină?

Unul dintre tipurile de înregistrări care trebuie ținute de un contribuabil care conduce o afacere și decontează impozitul într-o altă formă decât rata forfetară este registrul de venituri și cheltuieli fiscale. În temeiul art. 24a alin. 1 din Legea PIT, persoanele fizice, societățile de drept civil ale persoanelor fizice, societățile în nume colectiv de persoane fizice și societățile care desfășoară activități comerciale sunt obligate să țină un evidență fiscală a veniturilor și cheltuielilor, denumită în continuare „cartea”, sub rezerva paragraf 3 și 5, sau registre de conturi, în conformitate cu reglementări separate, într-un mod care să asigure determinarea venitului (pierderii), a bazei de impozitare și a sumei impozitului datorat pentru anul fiscal, inclusiv pentru perioada de raportare, precum și luarea se ține cont în evidența mijloacelor fixe și a imobilizărilor necorporale informațiile necesare calculării cuantumului amortizarii în conformitate cu prevederile art. 22a-22o.

Reguli detaliate de ținere a evidenței sunt precizate în Regulamentul ministrului finanțelor din 26 august 2003 privind ținerea evidenței fiscale a veniturilor și cheltuielilor (Jurnalul de lege 2017, pct. 728).

În conformitate cu § 2 sec. 1 de mai sus reglementări, persoane fizice, societăți de persoane fizice, societăți în nume colectiv de persoane fizice și societăți prevăzute la art. 24a alin. 1 și 2 din Legea din 26 iulie 1991 privind impozitul pe venitul persoanelor fizice, denumită în continuare „Legea privind impozitul pe venit”, sunt obligate să țină evidența, sub rezerva alin. 2, conform formulei prevăzute în anexa 1 la regulament, în modul specificat în capitolul 2.

Cum ar trebui un contribuabil să țină o carte fiscală a veniturilor și cheltuielilor

În conformitate cu § 11 pct. 1 din cele menționate mai sus din regulament, contribuabilul este obligat să țină evidența în mod corect și nedefectuos.

O carte păstrată în conformitate cu prevederile regulamentului și explicațiile la modelul de carte (§ 11 pct. 2) este considerată ineficientă.

În conformitate cu § 12 sec. 1 de mai sus ale regulamentului, înscrierile în carte se fac în poloneză și în monedă poloneză într-o manieră atentă, lizibilă și permanentă, pe baza unor dovezi corecte și de încredere.

La baza înscrierilor în carte se află bonurile contabile, care sunt facturi, facturi cu TVA, facturi și documente vamale, denumite în continuare „facturi”, emise în conformitate cu reglementări separate (§ 12 secțiunea 3 pct. 1).

În plus - în conformitate cu § 12 sec. 3 pct. 2 din regulamentul discutat, la baza înscrierilor în carte se află alte dovezi, enumerate la § 13 și 14, care confirmă faptul că o tranzacție comercială a fost efectuată în conformitate cu cursul său real și care conține cel puțin:

  1. Identificarea fiabilă a emitentului sau indicarea părților (numele și adresele) care participă la operațiunea comercială la care se referă dovezile;

  2. Data emiterii dovezii și data sau perioada operațiunii comerciale la care se referă dovada, cu condiția ca, dacă data tranzacției economice corespunde cu data eliberării dovezii, o singură dată va fi suficientă;

  3. Obiectul operațiunii economice și valoarea acesteia precum și cuantificarea acesteia, dacă obiectul operațiunii este măsurabil în unități naturale;

  4. Semnăturile persoanelor autorizate să documenteze în mod corespunzător operațiunile comerciale;

  5. Marcat cu un număr sau în orice alt mod care să permită legarea dovezii cu înregistrările contabile efectuate pe baza acesteia.

Caietul de venituri și cheltuieli și obligația de informare cu privire la ținerea acesteia

Contribuabilii care au început activitatea comercială înainte de 1 ianuarie 2018 au fost obligați să informeze șeful fiscului cu privire la ținerea unui registru fiscal al veniturilor și cheltuielilor. De la 1 ianuarie 2018 a fost desființată obligația depunerii notificărilor privind ținerea evidenței fiscale a veniturilor și cheltuielilor de către contribuabili. Prevederea de mai sus rezultă din abrogarea de la 1 ianuarie 2018 a art. 24a din Legea PIT, alin. 3a-3c.

Mai mult decat atat, ceea ce este important in cazul incredintarii functionarii unui fisc unui birou de contabilitate, nu este nevoie sa se informeze seful fiscului despre aceasta. Modificările introduse vizează reducerea numărului de proceduri legate de înființarea și conducerea unei afaceri de către micii întreprinzători. Modificările de mai sus ar trebui considerate pozitive. Datorită acestor modificări, contribuabilii care au început să funcționeze în 2018 sau 2017 au beneficiat de impozitul forfetar pe venit și au decis să modifice forma de impozitare de la 1 ianuarie 2018, ceea ce i-a obligat să deruleze un pkpir sau în 2017 registre contabile, dar condițiile de păstrare a acestora vor înceta să mai existe și vor putea păstra Pkpir-ul de la 1 ianuarie 2018, nu vor fi nevoiți să informeze șefii birourilor fiscale despre păstrarea Pkpir-ului.

Exemplul 1.

La 1 februarie 2018, contribuabilul a pus bazele unei afaceri. A ales un impozit unic ca formă de impozitare. Contribuabilul a însărcinat un birou de contabilitate să-și conducă contabilitatea. După consultarea biroului, contribuabilul a decis ca forma de înregistrare să fie registrul de venituri și cheltuieli fiscale. Contribuabilul nu va trebui să informeze șeful biroului fiscal despre alegerea de mai sus.